Vždy před nátěrem, ať už jakéhokoliv materiálu, musíme odstranit ten starý.
Skvěle k tomu jsou uzpůsobené odstraňovače starých nátěrů, buďto štětcem, nebo odstraňovačem ve spreji. Odstraňovač necháme působit, a poté starý nátěr odstraníme drátěnkou. Povrch otřeme hadříkem a zneutralizujeme. Pro nátěr litiny stačí klasické barvy na železo, které fungují jako základní i vrchní barvy, tzn., že už nemusíme žádné další shánět.
Natírat pomocí štětce? Je to zdlouhavé, stříkací pistolí je to daleko rychlejší, ale nastříkáme barvu i tam, kde jí mít nechceme. Proto je nejvýhodnější použít váleček. Nejlépe uděláte, když použijete dva válečky proti sobě, štětečkem pak již plochu jen dobarvíte místa, kde se váleček nedostal.
Natírat hliník?
Pokud máte předmět, který má průmyslově lakovaný povrch, není to nutné. Pokud ale hliníkové předměty jsou vystavené povětrnostním vlivům, je to velmi vhodné. Dbejte ale také na to, že se hliník musí předem odmastit, vysušit a zdrsnit. Až poté se nanáší vhodná barva.
Matná nebo lesklá barva?
není to pravidlem, ale většinou lesklá barva vydrží déle než matná. Lesk je totiž vytvořen hladším povrchem, neusazují se na něm tolik nečistoty a voda stéká rychleji. Velmi záleží také na okolním prostředí.