Ochrana před sluncem na zahradě

Stín v horkém létu může být potřebný, ale ne každý může mít své oblíbené místo pod stínem koruny stromu. Naštěstí tu jsou markýzy a slunečníky. 

V poslední době se staly trendem markýzy, protože jsou cenově dostupné a jsou vhodné i jako poutač zároveň. Látkové plochy jsou k dispozici jako pevná verze, která může být umístěna v jakémkoliv bodě a kdykoliv. Může být umístěno v různých výškách, kde za pomocí upevnění plachty lze regulovat svit slunce.

Ostatní markýzy mohou být ovládaný pomocí motorku a mohou mít plochu až 70 metrů čtverečních, takže jsou vhodné pro velké zahradní slavnosti. V každém provedení by mělo být zajištěno, aby voda vždy stékala z přístřešku, jinak by mohlo tvořit hrboly.

markyza

Pestré slunečníky

Klasické slunečníky poskytují variabilní ochranu proti slunci na terasu, balkon či zahradu. Některé slunečníky jsou nastaveny pevně, jiné jsou mobilní – závisí na stojanu. Ten by měl být pevně ukotven, aby ho silný poryv větru neodvál pryč. Některé modely mají zastřešující integrovaná kolečka a držadla, pomocí nichž jej lze snadno přesunout. Pozor však na ostré hrany při manipulaci, můžete být snadno zraněni.

Snadnější rozevírání konzolových slunečníků umožňuje systém s klikou. Boční teleskopické rameno je ideální pro zastínění větších salonků nebo jídelních prostor, protože žádný stojan ve středu nezasahuje. Kromě toho také existují slunečníky s otočným ramenem a připojením přímo do zdi. Starší slunečníky lze vylepšit květinovým vzorem a flitry.

markyza-2

Návod na údržbu

Slunečníky a markýzy je třeba pravidelně čistit, takže vydrží dlouhou dobu a vypadají dobře. Pokud se mírně zašpiní často pomůže dostatečné zametání nebo slabá sprcha. Stačí postříkat pro hrubší tkaninu s jemným mýdlovým roztokem a houbičkou, opláchnout a nechat uschnout.

Trvalé deštníky nebo markýzy, které jsou otevřené dlouhou dobu, mohou se tvořit nevzhledné zelené skvrny. Existují speciální čisticí prostředky. Pokud použijete na markýzu vysokotlaký čistič, impregnace by pak měly zajistit bezpečnost, aby zůstala nepoškozená.