A nezaprší a nezaprší. Kdy se hodí automatický závlahový systém?

kapková závlaha

Uprostřed horkého a suchého léta, kdy je déšť v nedohlednu, obvykle začínáme přemýšlet nad tím, jak zavlažovat zahradu. To je ale pozdě. Závlahový systém nenainstalujete za noc a vše je potřeba dopředu promyslet a nejlépe i nechat naprojektovat. Závlahy zahrad jsou obvykle poměrně sofistikované systémy, které vám ale ušetří spoustu času, proto rozhodně stojí za to nad nimi začít přemýšlet.

Proč začít přemýšlet o automatickém systému pro zavlažování?

Automatický zavlažovací systém je skvělý způsob zavlažování zahrady. Můžete ho nastavit předem a zapomenout na něj, dokud nenastane čas, kdy jej budete potřebovat použít. Zajistí, že každá z vašich rostlin bude dostávat přesné množství vody, které potřebuje, a to nepřetržitě po celou sezónu, takže žádná oblast nevyschne nebo nedostane příliš mnoho vody. Hlavními výhodami automatického zavlažovacího systému jsou pohodlí, přesnost a účinnost. Nemusíte se starat o každodenní ruční zavlažování zahrady; místo toho za vás systém udělá veškerou práci s minimálním úsilím z vaší strany.

Když nechcete chodit s konví po zahradě…

…anebo používat ruční hadici, je automatický zavlažovací systém dokonalým řešením. Ušetří vám čas a energii, a zároveň dodá vašim rostlinám dostatek vody, kterou potřebují, aby byly zdravé a vypadaly krásně. Začněte tedy plánovat už v zimě a připravte svůj trávník na léto pomocí automatického zavlažovacího systému.

Typy zavlažovacích systémů

Mezi nejjednodušší řešení patří zavlažovací systém s nadzemním postřikovačem, který stačí napojit na zahradní hadici a nechat pracovat. Tento typ systému je skvělý pro velké zahrady a trávníky, ale může být poněkud neekonomický, protože voda může být odfouknuta silným větrem nebo se vypaří na horkém slunci. Pro choulostivější rostliny může být vhodnější systém kapkové závlahy. Ten funguje tak, že dodává vodu přímo ke každé rostlině nebo záhonu pod nízkým tlakem prostřednictvím malých vývodů, čímž zajišťuje, že nedochází k plýtvání a rostliny jsou rovnoměrně zavlažovány. Nakonec existují také podzemní zavlažovací systémy, které se instalují pod povrch půdy. Tyto typy zavlažovačů jsou vybaveny senzory, které měří úroveň vlhkosti, takže zajistí, aby bylo do každé části zahrady dodáno správné množství vody. Bez ohledu na to, co si vyberete, automatický zavlažovací systém vám ušetří čas i peníze a skvělou zprávou je, že všechny jeho komponenty seženete i online, tedy v e-shopu zabývajícím se závlahami zahrad.