Co s nevyužitou nemovitostí

Zdědili jste nemovitost, nebo se plánujete přestěhovat z vašeho bytu do nového domu a nevíte co se starou nemovitostí? Pozor, prodej nemusí být jediným řešením.

Vlastníte nevyužitou nemovitost?

Nacházíte-li se v situaci, že vlastníte nevyužitou nemovitost, určitě přemýšlíte jakým způsobem ji zužitkovat. Nejčastější volbou, po které majitelé těchto nemovitostí sahají, bývá prodej. To je samozřejmě nejsnazší způsob, kterým můžete získat vyšší obnos financí za velmi krátkou dobu. Hodí se to především ve chvílích, kdy například potřebujete rychle splatit novou nemovitost. Pokud se však v takové finanční tísni nenacházíte, pak je pro vás možná výhodnější zvážit jiné zhodnocení nemovitosti.

Jak zhodnotit nemovitost

Mezi nejčastější způsoby zhodnocení nemovitostí, které majitelé využívají, je pronájem bytu či domu dalším osobám. Ten, spolu s její rekonstrukcí a další úpravou, jsou nejlepšími způsoby, jak můžete svou nemovitost nechat vydělávat, nebo alespoň zvýšit její hodnotu. Obecně platí, že nemovitosti časem získávají na hodnotě, ale nikdy není na škodu, tomu trošku pomoci.

TIP: Doporučujeme i starou nemovitost pořádně zabezpečit.

Krátkodobý pronájem

Jestliže nemůžete nalézt zájemce o dlouhodobý pronájem vaší nemovitosti, nezoufejte. Stále větší oblibě ve světě začíná nabývat tzv. krátkodobý nájem.  Ale co si pod tímto pojmem vlastně představit? Jedná se o pronájem nemovitosti na krátký časový úsek. Od jednoho dne až po půl roku. Této služby hojně využívají například turisté. Pokud se vaše nemovitost nachází v turisticky atraktivní lokalitě, může pro vás být tento způsob pronájmu o 50 % až 100 % výnosnější než pronájem dlouhodobý.

Nemám čas či zkušenosti

V případě, že v tomto oboru již máte nějakou zkušenost a jste samostatní, můžete si vystačit s konzultací právníka, který vám poradí se sestavením nájemní smlouvy a dalšími právními a technickými záležitostmi. Pokud se však z nějakého důvodu nemůžete situaci věnovat dlouhodobě, je možná lepší se obrátit na některou z firem, které nabízí správu nemovitostí.  Tyto firmy vám zajistí komplexní servis. Nejenom, že se postarají o nalezení potenciálních hostů, správu bytu, energií, komunikaci s úřady, ale také následný úklid.

A co vaše nemovitost, už vám také vydělává?