Kamenný, drátěný nebo živý plot? Víme, co vybrat

plot

Koupili jste novostavbu a teď řešíte, jak bude vypadat okolí vašeho domu? Ať už je vaším snem anglický trávník, květinové záhony nebo užitková zahrada, nejspíš si přejete mít na zahradě soukromí. Kdo by taky chtěl, aby mu do zahrady nakukovali kolemjdoucí nebo upovídaní sousedé! Ještě než tedy začnete sázet první rostlinky, věnujte pozornost oplocení pozemku. Správně vybraný plot bude nejen vaše ochrana před zvědavýma očima okolí, ale také vhodně doplní vzhled vaší zahrady a domu. Jaké možnosti máte?

Rustikální styl vytvoří kamenné zídky a dřevěné ploty

Představujete si svou zahradu jako romantické místo se spoustou květin, dřevěnou lavičkou u keře růží, bylinkami v záhonu a pár ovocnými stromy kolem? Inspirují vás venkovské stavby? V tom případě pro vás bude nejlepším řešením dřevěný plot. Můžete si ho natřít, jakou barvou budete chtít, ale nezapomeňte, že i dobře ošetřené dřevo se vlivem počasí postupně rozpadne. Bude potřeba průběžně obměňovat plaňky, aby plot stále dobře vypadal i plnil svou funkci.

Možná by tedy bylo lepším řešením kombinace kamenné zídky zpevněné betonem s prkny, které tvoří jen horní část plotu. Plot bude trvanlivější a bude opticky působit jako větší překážka.

Jestli máte rádi o něco méně obvyklá řešení, která navíc dobře vypadají, nechte si postavit čistě kamenný plot. Ten je inspirovaný zídkami, které se dřív dávaly mezi pozemky. Zkušený kameník dokáže kameny poskládat tak, že plot bude nejen funkční, ale navíc i estetický.

Živý plot pro milovníky přírody

Kamenné nebo betonové zídky vám přijdou moc mohutné a chcete, aby vaše zahrada hezky zapadla do okolní přírody? Pro vás bude ideální živý plot. Stačí ho pravidelně zastřihávat a brzy zhoustne tak, že přes něj nebude nic vidět.

Dřív se živé ploty sázely hlavně z tújí, ale od tohoto trendu se už ustupuje a teď jsou v kurzu spíš okrasné keře. Elegantní, i když pomalu rostoucí dřevinou je zimostráz, který zvládá i polostín a tvarování. Další variantou je nenáročný ptačí zob. Chcete mít něco méně obvyklého? Vyzkoušejte ploty z vrbového proutí.

Stínící tkaniny – plot, který nemusíte udržovat

Nechce se vám každé tři měsíce pečlivě zastřihávat větvičky živého plotu? Nebo potřebujete dočasně oplotit pozemek, než vám kolem vyrostou stromy či keře? Sáhněte po kombinaci kovového plotu se stínící tkaninou. Přes kovová oka neproběhne žádná škodná a natažení plotu je otázka pár hodin. Stínící tkanina je dost hustá a díky tomu do zahrady nebude z venku vůbec vidět. Na trhu najdete stínící tkaniny v černé, hnědé i zelené barvě, takže si můžete vybrat, co se bude nejlépe hodit na váš pozemek.

Ať už si vyberete kterékoliv řešení, nový plot jednoznačně přispěje k většímu bezpečí vašeho pozemku a navíc bude plnit i estetickou funkci.