Kontrolu komína neodkládejte

Pokud máte dům a topíte v krbu, kamnech či plynovém kotli, tak určitě nezapomínejte na pravidelnou kontrolu komínu, nejlépe po ukončení topné sezóny.

Dle nejnovějších předpisů se musí komíny kontrolovat minimálně jednou ročně s tím, že komíny by se měli alespoň třikrát ročně nechat vyčistit. Pokud máte spotřebič s výkonem maximálně 50 kW a topíte pevnými palivy, můžete si komín vyčistit sám.

Proč kontrolovat komín na jaře

Nejlepší dobou pro kontrolu komína je ihned po skončení topné sezóny, problémy pak nebudete muset řešit na podzim, kdy jsou kominíci nejvytíženější a nebudete se muset stresovat kvůli nepříznivému počasí. Při kontrole komína se prověřuje střešní i půdní část. Nejvíce bývají poškozené jednovrstvé komíny z cihel. Komín je totiž namáhán spalinami, povětrnostními vlivy, ale i prudkými teplotními změnami. Právě na jednovrstvých komínech se nejčastěji projeví zátěž a to drolením se spojovací malty a dokonce i její vypadáváním spolu s rozpadem cihel. Pravidelná kontrola samozřejmě zvyšuje výkon připojeného spotřebiče, nespotřebujete tolik paliva a hlavě nehrozí riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým.