Nerezové nádobí vydrží déle než smalt

Stejně jako to platí u potravin, tak není nádobí jako nádobí. Nerezové nádobí je známo od 90. let 20. století, kdy začalo postupně nahrazovat staré smaltové nádobí. Nerez ocel, jejíž hlavní výhodou byla odolnost vůči korozi, byla a stále je hlavním materiálem pro výrobu nádobí. Samozřejmě existuje mnoho druhů nerezavějící oceli, které se liší vlastnostmi a použitím.

Nerez hrnce jsou již dnes klasikou, ale nerez není jako nerez, na to je nutné dávat pozor. Některé nekvalitní nerezové nádobí může obsahovat příměsi hliníku nebo těžkých kovů. Proto je důležité si vybrat nádobí od kvalitního výrobce. Nejvyšší kvalita je označována číslem 18/10. Tato čísla označují poměrné procento legujících prvků chromu a niklu. Platí obecná pravidla, že čím těžší hrnec, tím kvalitnější. Také dbejte při výběru na provedení uchycení a držadel hrnců. Takový tlakový hrnec má velmi silné stěny pro vyšší tlak při vyšších teplotách vaření.

Opravdu kvalitní hrnce jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu a mají sendvičové dno, které akumuluje teplo. Připravované pokrmy se v nich nemohou připálit a ušetříte i spotřebovanou energii. Další nespornou výhodou je to, že hrnce se dají snadno udržovat a jsou odolné proti vysokým výkyvům teplot, což je u vaření zcela normální. Můžete je umístit do myčky, ale není moc vhodné dávat pokrmy v nerez nádobí do chladniček, potraviny mohou mít „kovovou“ chuť.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nerez_ocel

http://cs.wikipedia.org/wiki/Papin%C5%AFv_hrnec