V současnosti se stále více setkáváme s LED osvětlením, které pomalu, ale jistě vytlačuje, dnes již mnohdy přežité zářivky či klasické žárovky tzv. edisonky. LED (Light-Emitting Diode – česky: dioda emitující světlo) osvětlení už nenalezneme jen jako doplňkové osvětlení nábytku a stropních podhledů, ale také jako plnohodnotné osvětlení domácností, firem, dílen či dokonce jako formu nízkonákladového veřejného osvětlení.
Důvodů proč tomu tak je, existuje hned několik. Mezi ty nejdůležitější patří samozřejmě jejich energetická úspora. Oproti klasickým žárovkám mají LED žárovky 6 až 7 krát větší účinnost. Jsou schopny vysoké efektivity přeměny elektrické energie na světlo. Na rozdíl od klasické žárovky, která velkou část energie přeměňuje na teplo. U LED technologie však k takovémuto extrémnímu zahřívání nedochází a diody si udržují poměrně nízkou teplotu. Další výhodou je jejich okamžité plné rozsvícení a dlouhá životnost. Ta může dosahovat až 50ti násobku klasické „edisonky“. Mají životnost až 50 000 hodin provozu, tudíž vás také zbavují otravné povinnosti častého vyměňování nefunkčních žárovek na mnohdy špatně přístupných místech. Delší životnost jim také zaručuje jejich větší odolnost vůči nárazům a jsou vhodné i k venkovnímu osvětlení.
Jako nevýhodu LED žárovek lze uvést jejich poměrně vyšší pořizovací cena, která se však z dlouhodobého pohledu jistě vyplatí. Můžeme říci, že LED technologie je v současnosti nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem svícení, kterým ušetříte přibližně 85% spotřebované energie. Jsou tak vhodné pro použití do svítidel a osvětlení místností, kde se svítí každý den delší dobu. Pro tento typ osvětlení místností domácností či firem jsou vhodné například LED panely. Zvláště efektivní a praktické je pak využití LED reflektorů k osvětlování budov, parkovišť či odstavných ploch.
LED žárovky jsou vysoce účinné a i jejich velmi malé typy dosahují vysokého světelného výkonu. Příkladem jsou LED pásky, pomocí kterých můžeme vykouzlit efektivní a vkusné osvětlení i v místech, kde by instalace jiných typů svítidel mohla být obtížná. Příkladem takovéhoto využití je například nasvícení kuchyňské linky, které je praktické jak při vaření nebo mytí nádobí stejně jako když se jdete večer jenom napít a nechcete rozsvěcovat celou kuchyň. LED pásky s nižším výkonem a možností barevných kombinací jsou pak vhodné jako doplňkové dekorativní osvětlení do podhledů, osvětlení vitrín, skříní či zrcadel.