Neodymové magnety: Které základní typy jsou a na co slouží?

Které magnety jsou v současnosti nejsilnější, běžně dostupné a přitom za dobrou cenu? Silné neodymové magnety. Mají velkou magnetickou sílu, unesou kovové předměty těžké i mnoho kilogramů až tun. Záleží na velikosti magnetu. Podívejte se, které základní hranaté typy magnetů existují.

Magnetické kostky

Magnetické kostky a kostičky jsou prostě… kostky. Vypadají jako kovové kostičky, s povrchovou úpravou niklováním, chromováním i jinou. Narozdíl od běžných kostek z kovu se však jedná o silné magnety, které vám mohou klidně skřípnout prst. I kostičky z neodymu o rozměru například 5 × 5 × 5 milimetrů mají velkou sílu.

Použít je můžete pro přicvaknutí poznámek na kovovou tabuli, jako běžné kancelářské magnetky, anebo pro sestavování různých tvarů, k čemuž slouží i magnetická stavebnice Unicube.

Magnetické kostky přilepíte univerzálním lepidlem a pak se hodí také jako magnetické držáčky menšího nářadí. Podívejte se na magnetické kostky a vyberte si rozměr.

Magnetické kvádry

Pokud, obrazně řečeno, magnetickou kostku „rozválcujete“, vznikne z ní magnetický kvádr. Ale raději to nezkoušejte, jelikož neodymové magnety jsou docela křehké.

Lepší bude, když si pořídíte magnetické kvádry – obdélníky už hotové. Jsou totiž ideální pro použití na magnetické držáky sítí proti hmyzu do oken, rolet, závěsů. Můžete je do švu látky nebo plachty přímo zašít a vyrobit si tak třeba markýzu k obytnému přívěsu.

Magnetické kvádry, kvádrové magnety si oblíbili také výrobci suvenýrů, dárkových předmětů, turistických magnetek. Poslouží i jako magnetické zavírání pro dárkové kazety, dózy a boxy na víno nebo jakékoliv jiné předměty.

Tip: Podívejte se na 11 triků s neodymovými kotouči a kvádry, které vám usnadní život.

Magnety s otvorem na šroub

Jestliže potřebujete silný neodymový magnet přišroubovat ke stěně či regálu, hodí se na to magnetické kvádry s otvorem na šroub. Nejsou ale vhodné pro drsnější používání, protože mohou prasknout. Na magnetické zavírání skříněk se mnohem více hodí další kategorie – magnety v ocelovém pouzdře.

Magnety v ocelovém pouzdře

Když výrobci magnetů magnetický kvádr zalisují do ocelového pouzdra, je pak mnohem odolnější a má dokonce o něco větší magnetickou sílu. Ocel totiž účinek magnetu zesiluje. Odolné zapouzdřené magnety s prohlubní využijete pro výrobu magnetického držáku nářadí, pro magnetické zavírání dvířek, na magnetické dorazy.

Super silné magnety s okem na lov pokladů

Ojedinělým typem extra silných magnetů jsou neodymy zapouzdřené v masivním ocelovém pouzdře, určené na lov pokladů z vodních hlubin – takzvaný magnet fishing. Unesou i tisíce kilogramů a můžete díky nim ze dna rybníka, jezera, řeky vytáhnout například i utopený moped. Podívejte se web na magnet-fishing.cz

Znáte další tvary neodymových magnetů?

Kromě „hranatých“ tvarů magnetů existují i kulaté a oválné – magnetické kotouče, neodymové tyče a kruhy neboli prstence, magnetické koule či kužele z neodymu. Na webu Unimagnet.cz o nich zjistíte více.

Ať vám silné magnety dobře slouží!