Proč dát přednost pasivnímu domu?

V posledních letech se při stavbě nových domů neustále častěji setkáváme s požadavkem na tzv. pasivní dům. Ale co to ten pasivní dům vlastně je a čím je tak zvláštní?

Pasivní domy

Pod termínem pasivní dům se skrývá označení budov s velmi nízkou spotřebou energií a vysokým komfortem bydlení. V porovnání se současnými budovami pasivní domy spotřebují o 80 % až 90 % méně energií potřebných pro svůj provoz. A v čem že je to tajemství? Není to nic složitého. Pasivní domy jsou postaveny na principu minimálních tepelných ztrát, při současném maximálním využití dostupných tepelných zisků. Na tom se nejvíce podílí především kvalitní zateplení celého domu a izolovaná okna.

Výhody pasivního domu

Současné pasivní domy jsou základem pro téměř nulové domy, které budou povinné od roku 2020. Tyto domy však nejsou žádané jen díky evropským standardům, ale především pro své výhody. Nabízejí vyšší komfort bydlení a minimální náklady na vytápění. Díky své konstrukci nabízí stálý přívod čerstvého vzduchu a antialergické prostředí. Vysoký komfort zajišťují také příjemné stálé teploty ve všech místnostech, a to během celého roku.

Rozšiřování pasivních domů

O pasivní domy nemají zájem pouze jednotlivci. Vznikají celé skupiny pasivních domů. Příkladem jsou například pasivní domy Zlonín, které nabízejí takovéto rodinné domy u Prahy. V této lokalitě je v plánu v průběhu následujících 3 let postavit více než 100 pasivních domů a vytvořit tak zcela unikátní projekt v České Republice. Tento projekt podporuje také skutečnost, že na pasivní domy je možné čerpat finanční podporu Nová zelená úsporám ve výši až 450 000 Kč.

Každý chce bydlet ve svém

Nyní, snad více než v předchozích letech, se často řeší otázka vlastního bydlení. Není výjimkou, že si lidé stavějí své nové vysněné domovy či investují do renovace starších domů. Dalším trendem, se kterým se setkáváme, je také touha mladých rodin přestěhovat se z přelidněných měst a paneláků do vesnic a přírody. Mnoho obyvatel velkých měst tak hledá útočiště v přilehlých menších městečcích či vesnicích. Vzniká tak mnoho novostaveb u Prahy a dalších větších měst po celé republice. V lokalitě Zlonín se dokončuje dokonce již 2. etapa projektu, která vítá mladé rodiny a možná čeká i na vás.