Tipy pro vaši zahradu: jak na dokonalý trávník 

Zahrada

Je vaším snem zahrada, která bude potěchou pro oko a místem, kam si budete chodit odpočinout? Zapomeňte na nekonečné záhony brambor, okurek nebo mrkve, které vyžadují spoustu péče. Místo nich založte trávník a zbylé záhony využijte na pěstování okrasných květin nebo nenáročných bylinek. Jak o trávník pečovat, abyste se jím mohli chlubit sousedům i návštěvám?

Květnatá louka, místo pro odpočinek na dece nebo dětské hřiště? 

Jako první byste si měli rozmyslet, jak moc času chcete údržbou trávníku trávit. Některé druhy trav potřebují častější zálivku a hnojení, zvlášť pokud budete chtít mít anglický trávník, jiné jsou odolné a vydrží i horké a suché léto a spokojí se s půdou chudší na živiny. Jestli máte část zahrady, kam moc nechodíte, můžete ji osít “lučními květy” a mít tak i kus kvetoucí plochy. Pokud máte děti a chcete, aby si na zahradu chodily hrát, zvolte spíš druhy, které jsou odolné a nevadí jim sešlapávání.

Jarní údržba je základ

Ať už jste vybrali “fotbalový trávník” nebo “louku”, nejvíc péče byste trávníku měli věnovat na jaře. Pokud totiž údržbu podceníte, začnou se vám v oseté ploše objevovat holá místa nebo mech. Jak tomu předejít?

Stačí pořádně uklidit po zimě. Vyhrabat starou trávu i mech, vyrýt pampelišky (to vám půjde nejlépe po dešti) a klidně i přihnojit. Můžete využít i vertikutaci na provzdušnění. Pokud někde objevíte holá místa, existuje speciální osivo na dosev, tzv. trávníková záplata, která rychle vyroste a zaplní mezery.

Sekat co týden, nebo dvakrát ročně?

Pokud by vám šlo o opravdový golfový nebo anglický trávník, budete muset sekat každý týden a někdy i dvakrát. Pro klasickou zahradu je to ale zbytečné. Tam byste totiž trávník měli udržovat v délce aspoň 10 cm, aby chránil půdu přes vysycháním a zároveň se po něm pohodlně chodilo. První sekání se doporučuje začátkem května, ale záleží i na počasí. Majitelé přírodních zahrad sekají klidně až v červnu a pak až v srpnu nebo v září.

Vychytávky pro estetickou zahradu

Poslední tip se týká majitelů zahrad, kteří hledají způsob, jak zamezit prorůstání trávníku do okrasných záhonů. Jednoduchým řešením jsou neviditelné plastové obrubníky. Jsou to pevné plastové komponenty ve tvaru L, které se umístí na okraj záhonů. Aby zůstaly na místě, stačí je přichytit upevňovacími kolíky. Tráva jimi neproroste a záhony zůstanou v původním tvaru. Neviditelné obrubníky se hodí jak pro rovné linie, tak i pro kruhové záhony.

Chcete letos vylepšit trávník podle našich tipů? Začněte už v květnu!