Nic neprospěje místnosti tak, jako čerstvý a precizně vymalovaný nátěr. Týká se to také koupelny, jejíž stěny netvoří pouze obklady. Ale jak na to? Společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX jsme pro vás připravili podrobný návod.
Plíseň a nečistoty musí pryč
Koupelna je pro plísně místem zaslíbeným. Před vymalováním musí všechny nežádoucí mikroorganismy pryč. Použijte k tomu určený čisticí prostředek a všechny napadené povrchy ošetřete. Až plíseň zmizí, můžete pokračovat v práci. Malíři a natěrači Karlovy Vary připomínají, že čistidlo musí důkladně vyschnout.
Příprava před malováním
V koupelně není místa nazbyt. Než začnete s malováním, vyneste všechny předměty ven a poté se pusťte do odstranění odlupující se omítky. Případné pukliny vyplňte voděodolnou plnící hmotou. Až povrch uschne, zahlaďte jej smirkovým papírem. Smirkový papír použijte také na všechny dřevěné prvky – jinak nová barva nepřilne.
V rámci přípravy nezapomeňte všechny povrchy očistit od mastnoty a zbavte se prachu po smirkování.
Před malováním přikryjte veškeré vybavení ochrannou fólií (na sprchu a baterie můžete použít igelitové tašky) a případně přelepte obklady. Papírová lepicí páska nalepená kolem okrajů vám ušetří spoustu práce a času, který byste pak strávili čištěním.
Použijte speciální barvu
Nechcete-li v budoucnu opět řešit plísně, vymalujte v koupelně speciální barvou určenou do vlhkého prostředí. Nátěr navíc odolá páře a vlhkosti – bude vypadat dobře i po delší době.
Na co si dát pozor?
Odborníci na sádrokartony Karlovy Vary upozorňují, že není radno podcenit význam penetrace. Samozřejmostí by mělo být použití speciálního sádrokartonu, který je určen do vlhkého prostředí.
Malíři Karlovy Vary doporučují začít stropem, protože případné kapky dopadnou na nenatřené stěny a bude je možné snadno setřít nebo přemalovat.