Chcete prodat nemovitost a potřebujte poradit?

nemovitost

Chystáte se na prodej bytu nebo domu? Tak to máte v podstatě dvě možnosti. Můžete se obrátit na realitní kancelář, která udělá vše za vás, a vy jen čekáte, až vám přistanou peníze na účet. Nebo pokud nechcete zbytečně platit realitce nemalý podíl z prodeje a raději se o vše postaráte sami, můžete svou nemovitost prodat sami. Pak byste měli vědět několik důležitých věcí.

Než začnete prodávat

Ještě než se pustíte do samotného prodeje, musíte zjistit odhad ceny nemovitosti. Pokud máte představu o ceně vaší nemovitosti, nemůže se vám stát, že byste při prodeji zbytečně přišli o peníze a zároveň stanovíte adekvátní cenu, kterou budoucí kupující budou ochotni zaplatit.

Inzerce

Chcete prodat svou nemovitost v co nejkratším časovém intervalu? Pak je potřeba oslovit co největší počet lidí. Dejte si inzerát na vývěsku města, do inzertních novin a případně přímo na svůj dům. Využijte inzertních portálů a prodej své nemovitosti zveřejněte hned na několika. Na většině podobných portálů můžete zveřejnit svůj inzerát zdarma. A aby byl váš inzerát zajímavější, nezapomeňte ho doplnit o pěkné fotografie vaší nemovitosti a přilehlých pozemků, které nalákají případné kupce.

Podobným portálem je například CINCINK. Není to realitní kancelář, ale férový realitní portál, který nabízí nejkomplexnější služby v oblasti realit v České republice. Za samotným portálem stojí silný partner Komerční Banka. Ta tento svůj start-up spustila v roce 2017. Pokud prodáváte nemovitost bez realitní kanceláře a oceníte pomoc odborníků, je to pro vás to pravé místo. Na portále můžete zdarma inzerovat a zároveň zde najdete odborníky z oblasti realit, práva i finančního poradenství, kteří nabízí bezplatné poradenství.

Právní kličky

Při prodeji nemovitosti vás čeká spousta právních záležitostí, ve kterých se může jeden snadno ztratit. Tady doporučujeme využít právní služby právního poradce. Před přistoupením k samotnému prodeji je bezpečnější uzavřít Smlouvu o smlouvě budoucí kupní, ve které se obě smluvní strany zavazují k podpisu kupní smlouvy ve stanoveném termínu. Tímto si zajistíte převod nemovitosti na kupujícího až ve chvíli kdy bude celá kupní částka složena do úschovy a zároveň stanovíte sankce za případné nedodržení smlouvy. Poté co si zajistíte úschovu peněz u třetí osoby, nejlépe právního poradce nebo banky, můžete přistoupit k podepsání Kupní smlouvy a Návrhu na vklad nemovitosti do katastru. Veškeré tyto smlouvy můžete nalézt v elektronické podobě ke stažení zdarma, přesto je lepší právní záležitosti nepodceňovat a raději se obrátit na odborníka, který má v této oblasti zkušenosti, než později litovat.

Daně

Podepsali jste smlouvu, převedli nemovitost a peníze máte na účtu. Zdálo by se, že je to vše, ale nesmíte zapomínat na daň z prodeje nemovitosti. Jako prodávající musíte do 3 měsíců od vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí podat Přiznání k dani z převodu nemovitosti. Ta činní 3% z ceny nemovitosti.

Hodně štěstí při prodeji.