Investice do nemovitostí – fondy a dluhopisy

dluhopisy a fondy

Láká vás investice do nemovitostí, avšak nejste si jistí, zda jste schopni na realitním trhu odhalit veškerá úskalí?

Nově máte možnost investovat na realitním trhu prostřednictvím firem, které se na investice do nemovitostí dlouhodobě specializují.

Jedná se například o nemovitostní fondy, nebo investiční firmy, které investici zprostředkovávají pomocí dluhopisů.

Fondy a dluhopisy – jak se liší?

Rozdíl mezi těmito způsoby investice spočívá v tom, že nemovitostní fondy vyplácí proměnlivý výnos, nebo-li dividendy, naproti tomu dluhopisy mají výnos fixní, který se po dobu držení dluhopisu nemění.

Většinou nemovitostní fondy investují vybrané finanční prostředky od svých klientů do příležitostí, které jsou aktuálně k mání. Naproti tomu firmy, které emitují dluhopisy, připravují obchody dopředu a dle jejich výnosnosti následně vyhlašují emise s určitým úrokem, který mohou na základě kalkulovaných výnosů vyplatit investorům.

Každý investor si tady může vybrat způsob, který mu nejlépe vyhovuje.

Dluhopisy jsou všeobecně méně rizikové, a to právě z důvodu toho, že emitent vyplácí fixní úrok.

Nemovitostní fondy však také nejsou k zahození. Dají se mezi nimi najít zajímavé příležitosti – např. investice do provozu velkých nákupních center. Tyto příležitosti v minulých letech oplývaly vysokou výnosností, avšak v prvních měsících koronavirové krize se ukazuje, že tyto investiční příležitosti nemusí být vždy nejoptimálnější. Jejich výnosy snížil vládní rozkaz zavřít obchody a celá centra, čímž došlo k masívním ztrátám na výnosech.

Rezidenční nemovitosti

Všeobecně nejjistější investice do nemovitostí je stále investice do rezidenčního bydlení.

Lidé totiž musí někde bydlet a jelikož je čím dál složitější v současné době získat hypotéku na bydlení, mnoho rodin se ubírá do nájemního bydlení.

Rezidenční projekty v místech, kde je dostatečná nabídka pracovních příležitostí, jsou tak pro investory nejlákavější příležitostí.

Nájemní bydlení však není jednoduchá disciplína, a proto je nutné, aby investiční společnost měla dokonale zpracovaný právní rámec a od začátku s nájemníky podepisovala neprůstřelné smlouvy.

Tím se jistí, že pokud se nějaký z nájemníků odchýlí z nastaveného rámce, dojde k rychle nápravě, díky čemuž se zamezí finančním ztrátám.