Jak vybrat interiérové dveře

Dveře jsou jedním ze základních prvků každého bytu či domu, mohou se zdát obyčejným funkčním doplňkem, plní svou nezastupitelnou funkci, chrání nás před hlukem, větrem, chladem a dopřávají nám tolik potřebné soukromí. Proto nenechte jejich výběr náhodě.

Nejdůležitější parametry při výběru

Pravé či levé? Může se to zdát jako maličkost a mnoho lidí to dokonce při výběru opomene, ale jedná se o první a nejdůležitější prvek dveří, který musíte brát v potaz. Zvažte, na které straně máte panty či na jakou stranu chcete, aby se dveře otevíraly. Neméně důležitým kritériem, na který si musíte dávat pozor, jsou samozřejmě přesné rozměry. Takže se vybavte dobrým metrem.

Otočné či posuvné

Nejčastěji se při výběru setkáte s dveřmi otočnými, které jsou zavěšené na pantech a otevírají se do prostoru pokoje. Jinou variantou jsou dveře posuvné, které v současnosti získávají na oblibě, mohou být instalované na zeď či do samotného pouzdra. Posuvné dveře jsou skvělou variantou, pokud řešíte nedostatek místa či je chcete při jejich otevření plně skrýt.

Požadované vlastnosti

Před výběrem samotných dveří zvažte, jakou funkci by měly plnit. Potřebujte „pouze dveře“, které budou oddělovat pokoje bez nějakých zvláštních požadavků nebo chcete interiérové dveře, které vás ochrání například před nadměrným hlukem. Takové dveře mohou najít své uplatnění například v ložnici, pokud máte lehké spaní, umožní vám ničím nerušený spánek. Můžete také zvolit dveře s jinou speciální úpravou jako jsou protipožární či bezpečnostní.

Povrchová úprava

Pokud jste si nevybrali dveře z masivu můžete dále volit z povrchových materiálů jako jsou fólie, laminát a dýha, tyto materiály se liší tloušťkou, vlastnostmi i cenou. Nejlevnější variantou je fólie, která je i nejtenčí. Laminát je dražší, ale silnější a svými vlastnostmi se blíží klasickému dřevu. Dýha je tenká vrstva dřeva, která vypadá velmi dobře, ale je také nejdražší. Údržba dveří s dýhou je náročnější, dýha může měnit vzhled a poškodí se snadněji než laminát.

Další otázku, kterou byste si měli ujasnit je, zda chcete dveře plné či prosklené. Pokud máte raději více světla, vybírejte mezi skleněnými či částečně prosklenými dveřmi. Naopak tam, kde nepotřebujete světlo nebo upřednostňujete soukromí, například v ložnici, zvolte raději dveře plné. Prvky prosklení jsou v neposlední řadě také významným designovým prvkem.

Vnitřní výplň

Při výběru dveří můžete volit z několika variant: plná dřevotřísková výplň, odlehčená dřevotříska či voština. Voština je výplň v podobě včelích pláství, její výhodou je cena, nevýhodou nižší odolnost. Odlehčená či děrovaná dřevotříska je oproti voštině dražší, ale zato má delší životnost a lepší zvukovou izolaci. Plná dřevotříska je z uvedených materiálů nejdražší, její výhodou je však velmi vysoká odolnost proti opotřebení i poškození.

Jak sladit dveře s interiérem

Při výběru dveří nezapomínejte, že se jedná o část nábytku a jako takové by měly ladit se zbytkem interiéru. Nejčastěji ladíme dveře s podlahou, vybírejte tedy stejný dekor, barvu nebo alespoň podobné tóny. Při vybírání dveří věnujete pozornost struktuře dřeva nebo rýhovaní. Pokud nemůžete či nechcete sjednotit dveře s podlahou, můžete je sladit s jinými pevnými interiérovými prvky jako jsou okna, nábytek či barva zdí. U posledních dvou variant nezapomeňte vzít v úvahu, že barvu zdí či nábytek možná budete měnit častěji než samotné dveře.