Místo, kde žijeme, ovlivňuje náš život

Plánujete si budoucnost a hledáte místo, které chcete po zbytek života, či alespoň příštích deset – dvacet let, zvát domovem? Víte, co vše zvážit a jak vás může místo, kde se každý den probouzíte a každý den se vracíte, ovlivnit?

Co vše nás ovlivňuje

Mnohdy si ani neuvědomujeme co vše ovlivňuje způsob našeho života a život samotný. Nejedná se jen o velké životní události, které se nám navždy vryjí do paměti a změní směr života a uvažování. Je tom i řada dalších, více či méně důležitých věcí, které na nás působí a my si ani plně neuvědomuje jejich dopad. Jsou to každodenní činitelé, jako jsou práce, rodina, přátelé, kolegové, média či to kde bydlíme, kteří nás utváří.

Kde žijeme = To jak žijeme

Místo, kde žijeme, ovlivňuje to, jakou si zvolíme práci, jaké školy budou navštěvovat naše děti, určuje, jaké lidi budeme potkávat a jaké přátele a partnery si poznáme. Proto bychom měli dobře zvážit, v jakém městě a konkrétně v jaké lokalitě chceme žít. Dáte přednost většímu městu s množstvím lidí a příležitostí nebo raději poklidnějšímu místu někde na venkově?

Dům či byt, toť otázka

Pokud jste se už rozhodli, kde chcete žít, přichází na řadu další palčivé otázky. První a snad nejvíce vnímaný aspekt našeho bydlení je, zda bydlíme v domě či bytě. Pro mnohé je to taky to jediné, co při plánovaní své budoucnosti řeší. Přesto by měli zvážit, co je pro ně výhodnější. Ne každý člověk je kutil a má spoustu času a peněz na opravy. Na domě je totiž pořád co dělat. Snad každý vlastník domu to potvrdí. Ať už jde o kapající kohoutek, nebo děravou střechu. I drobné opravy vyžadují svůj čas a zručnost majitele. Pokud jste celý den v práci a vracíte se až večer a unavení, pravděpodobně na takové povinnosti už nebudete mít náladu. Možná jste vždy snili o velkém domě, ale tolik prostoru spíš na obtíž?

Dostupnost

Nemusíte se hned zaměřit na prodej bytu v Praze. Není nutné žít přímo v centra velkoměsta, ale je důležité si zjistit dostupnost daného místa. Jak daleko je na vlakové nádraží, zastávku autobusu, metra? Jak daleko to máte do práce? Jak daleko je park, škola, nemocnice či nákupní centrum? Je nutné počítat s tím, že ne všude se budete chtít přepravovat autem a vzít v potaz také městskou dopravu.

Až budete mít vybraný byt či dům, který se vám líbí, určitě si jděte prohlédnout taky jeho okolí. Nespokojte se pouze s fotkami. Udělejte si malou procházku a poznejte okolí bydliště, navštivte kavárnu nebo nedaleký parčík. Možná najdete něco, co se vám na dané lokalitě bude líbit či naopak vás odradí. Vybírat můžete přímo na https://www.psn.cz/.

Samotný byt

Vybrali jste si byt? Před podpisem smlouvy si jej dobře prohlédněte a zkontrolujte. Nebývá problém se domluvit i na opakované návštěvě, pokud si nejste něčím jistí a chcete si místo ještě jednou prohlédnout. Věnujte pozornost nejenom interiéru bytu, ale také samotnému domu, ve kterém je situován. O jak starý dům se jedná? Je po rekonstrukci? Je v domě výtah či klimatizace? V bytě si všímejte podlah, výšky stropů, oken i výhledu z nich a případných rušivých aspektů.

Nenechejte se odbýt

Pokud už jste se pro svůj vysněný domov rozhodli a možná zvolili pronájem bytu v Praze, ale přece si ještě nejste něčím jistí, nenechejte se odbýt. Ptejte se na vše, co vás zajímá. Před podpisem smlouvy si ji důkladně přečtěte. A pokud si nejste čímkoliv jistí, je nejlepší se poradit s odborníkem. Přece jen, nekupujete si nové boty, ale místo, kde chcete strávit svůj život. Volte proto pečlivě.