Jaké topení do domu

Bez kvalitního topného systému si dnes člověk nedokáže představit bydlení v domě. Každý druh topení má svoje plus a své mínus, jedno je ekologičtější, druhé méně, jedno úspornější, druhé nákladnější. Které tedy vybrat? Člověk by si měl nejprve uvědomit, které topné médium bude vhodnější a které méně a podle toho se také rozhodovat. Vždy musíte důkladně prostudovat vlastnosti jednotlivých topných systémů a jejich použití.

Pokud využijete plyn, budete mít ekologické palivo, které je relativně dostupné a jedná se o velmi komfortní užívání. Záporem může být vysoká cena plynu a omezené zásoby. Co se týče elektřiny, tak se jeví jako komfortní pro užívání, dobře dostupná a eliminuje emise při vytápění. Existují také tepelná čerpadla a rekuperace, ale oblíbená jsou také tuhá paliva. Pokud užíváme krbová kamna, tak budeme mít nízké náklady na provoz, avšak budete pravidelně doplňovat palivo (dřevo) a také vznikají nároky na uskladnění dřeva. V neposlední řadě musíme zmínit i dopad na

životní prostředí. Avšak používání kotle na tuhá paliva je jednou z nejlevnějších záležitostí, takže tuto možnost využívá mnoho lidí.

Nyní dokáže posloužit i vydýchaný vzduch k vytápění. Cesta, jak eliminovat náklady na vytápění vede i přes využívání použitého vzduchu. Jednoduše se do domu instaluje ventilační systém, který rekuperuje teplo. Teplo použitého vzduchu se odebere a je předáno čerstvému vzduchu. Díky tomu se snižuje prašnost a výskyt alergenů, což je další výhoda. Cena je však poměrně vysoká, pohybuje se v řádech desítek tisíc korun za ventilační jednotku, samotný kondenzátor lze pořídit do několika tisíc korun, ale vždy musíte počítat s náklady na příslušenství a samotné rozvody.

Ti co nechtějí kotle na dřevo a raději chtějí něco více ekologičtějšího, mohou využít solární kolektory. Ty se díky státu nestaly moc rozšířené, takže se používají jen jako doplňkový zdroj k vytápění domu. Dá se využít především k vytápění užitkové vody, kdy se dá ušetřit až 90% energie.