Na co si dát pozor při koupi bytu v Praze?

Tento článek je určen především pro ty, kteří nemají s koupí bytu žádné předchozí zkušenosti. Obsahuje však množství praktických tipů pro každého – máte-li s předchozím bydlením špatné zkušenosti, vezměte si následující rady k srdci. Prozradíme vám, na co se zaměřit před tím, než podepíšete smlouvu. Tedy na nejdůležitější kritéria při výběru bytu.

Buďte důkladní a neuspěchejte to

Zda si nakonec za svou novou adresu vyberete nový, nebo starší byt v centru, nebo na okraji metropole, je otázkou vašeho vkusu. V každém případě však prohlídce věnujte dostatek času a byty na prodej Praha prohlížejte za denního světla.

Rozhodnete-li se pro nový byt, přeměřte si podlahovou plochu, zda odpovídá ceně (ta se obvykle stanovuje právě na základě rozlohy).

Kolik vás budou stát opravy a provoz?

Nevýhodou starých bytů je horší technický stav. Připravte se na to, že pravděpodobně budete muset zainvestovat do nových instalací nebo do zateplení. Rozhodně nahlédněte do technické dokumentace a u bytů postavených po 1.1 2009, také do průkazu energetické náročnosti – dozvíte se, kolik peněz vás budou stát měsíční poplatky za energie.

Nedílnou součástí domu jsou společné prostory. Nezapomeňte na prohlídku chodby, sklepa a případně dalších prostorů, které jsou dle smlouvy součástí bytu.

Nejde jen o byt, ale o celou lokalitu

Pozornost věnujte také okolí domu, ve kterém se bytová jednotka nachází. Koupit si krásný být je jistě skvělé, ale prvotní nadšení opadne v momentě, kdy se budete muset příliš dlouho trmácet do práce nebo na nákupy. Pamatujte si, že každý byt lze opravit a zrenovovat, ale se špatnou občanskou vybaveností a dopravní dostupností nic moc nenaděláte.

Pokud vám jde o „startovací“ bydlení, prohlédněte si byty na prodej v nabídce oblíbeného multifunkčního ubytovacího zařízení Rezidence Topolová. Velkou výhodou je možnost vyzkoušení  – můžete si rezervovat levné ubytování Praha a vyzkoušet si, jak se v dané lokalitě bydlí.