Kácení stromů na soukromém pozemku nemusí být bez rizika. Jak na to?

Potřebuje vaše zahrádka prosvětlit a zbavit starých či nemocných dřevin? A víte, že pokácet vzrostlý strom na vlastním pozemku není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá? Samozřejmě nemáme na mysli samotný proces kácení, ale legislativu, která tuto aktivitu upravuje. Pokud porušíte zákon, můžete se dočkat nepěkné pokuty. Připadá vám to postavené na hlavu? Čtěte následující řádky a budete moudřejší.

Co říká zákon?

Pravidla pro kácení stromů na soukromém pozemku se liší prakticky rok co rok. Aktuální novela vyhlášky č. 189/2013 Sb. zákona říká, že majitel pozemku, který je v katastru nemovitostí zapsaný jako zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha může beztrestně a bez oznámení příslušnému úřadu pokácet ovocné dřeviny nebo dřeviny ostatní, které splňují následující podmínky:

  • strom musí mít obvod kmene menší než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí
  • nesmíte vykácet keřový porost o celkové rozloze nad 40 m2

Co když podmínky nesplníte?

V případě, že ovocný strom, ostatní dřeviny nebo keře výše uvedené podmínky nesplňují, bude potřeba požádat o povolení na odboru životního prostředí při místně příslušném obecním či městském úřadě.  Za podání žádosti nic neplatíte a vyrozumění vám bude doručeno do 30 pracovních dnů.

Sankce za černé kácení dřevin

Pokud byste přeci jen chtěli pokácet dřeviny, které nesplňují výše uvedené podmínky bez povolení a tzv. na černo, připravte se na to, že vám hrozí pokuta do výše 5000 korun. To v případě, že nesplníte ohlašovací povinnost či neprovedete stanovenou náhradní výsadbu. Pokuta se však může vyšplhat ještě výše a to k rovným 10 000 korun za situace, v níž bez povolení pokácíte dřevinu rostoucí mimo les. Nejvyšší pokuta – 50 000 korun vám hrozí za zničení památného stromu nebo poškození větší skupiny stromů. Tak co, stojí to za ten risk?