Proč jsou plastová okna stále nejvyhledávanějším druhem stavebních výplní?

Ještě na přelomu tisíciletí by tato otázka byla skoro zbytečná. Ve stavebnictví se využívala výhradně plastová okna, která dokázala dosahovat lepších tepelně-izolačních vlastností, než starší dřevěné druhy oken. O té doby se ale situace na trhu změnila a v současnosti je nabídka mnohem pestřejší. I přestože je nabídka druhů oken v současnosti na trhu mnohem pestřejší, plastová okna stále doslova dominují. Proč?

Vyrovnaný poměr ceny a kvality

V současnosti se opravdu velké množství produktů a vybavení do domácnosti vybírá na základě poměru ceny a kvality a u oken situace není jiná. U jednotlivých druhů oken je zapotřebí, aby byly schopné dosahovat opravdu vysokých tepelně-izolačních vlastností a byly vhodné například i pro pasivní stavby. Pokud mají jednotliví výrobci dostatečně kvalitní výrobní technologie, jsou schopní těchto hodnot dosahovat u všech druhů oken, tedy u plastových, dřevěných i hliníkových. Rozdíl bude ale v ceně a to dost výrazný. Plastová okna se stejnými tepelně-izolačními vlastnosti, budou při porovnání s dřevěnými nebo hliníkovými mnohem levnější. Stačí si prohlédnout a porovnat ceník plastových oken a ceník hliníkových nebo dřevěných oken. Poměr ceny a kvality bude u plastových oken mnohem vyrovnanější.

01

Základem jsou kvalitní profily

Pojem výroba oken je pojmem, který se skládá z několika kroků. Aby dosahovala okna dobrých izolačních vlastností, musí mít především kvalitní rámy, ve kterých bude osazeno izolační sklo. Nejčastěji jsou využívána izolační dvojskla a trojskla s různými úpravami, které ještě zvýší jejich vlastnosti. Také rámy jsou pro okna velmi důležitým prvkem. I na jejich provedení velmi závisí velikost tepelných ztrát oken. Základem pro výrobu rámů jsou PVC profily. Tyto profily jsou vyráběné v různých variantách a jejich vnitřní část tvoří několik komor. Právě počet komor, jejich velikost a rozmístění brání tepelným ztrátám. A výměna oken za účelem snížení energetické náročnosti budov je krokem, na který lze čerpat dotace z programu Zelená Úsporám. Více informací o tomto programu se můžete dozvědět zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I nejkvalitnější okna jsou bez perfektně provedené montáže k ničemu!

Kvalitně vyrobená okna jsou ale jen prvním krokem k většímu komfortu využívání domácnosti a k nižším výdajům za vytápění. Velmi záleží také na kvalitě a odbornosti montáže. Montáž plastových oken je velmi složitou a specifickou činností, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Pro okna je třeba správně připravit otvor, zajistit je proti pohybu, vybavit páskami proti vlhkosti, správně zasadit a také dokončit a začistit. K tomu, aby byla montáž provedena opravdu správně, je zapotřebí velké množství zkušeností. Pro výrobu oken a jejich montáž tedy doporučujeme zvolit stabilní a prověřené společnosti. V České republice je takovou společností firma OKNOPLASTIK, s.r.o., která kromě dlouholeté tradice a tisíců spokojených zákazníků, nabízí nadstandardní záruku 40 let na plastová okna a vchodové dveře.