Vybrat nový byt v Praze není snadné. Jaká kritéria musí splňovat?

Došla vám trpělivost a rozhodli jste se, že už nadále nebudete platit nájem a najdete si vlastní bydlení? Děláte dobře, ale měli byste se řídit určitými pravidly, díky kterým eliminujete nevhodné nabídky. Vybrat byt není jen tak – bydlet se vám v něm bude dobře jen za předpokladu, že splní několik důležitých kritérií.

Podle odborníků je o developerské projekty Praha velký zájem a v budoucích letech budek mání mnohem méně bytů než doposud. Což je pádný důvod k tomu, abyste si s hledáním nového domova pospíšili a dali si při výběru pozor na kvalitu.

Občanská vybavenost

Představa bydlení mimo centrum města je pro mnohé lidí velmi lákavá, ale iluze se obvykle rozplynou hned po zjištění, že se v bezprostředním okolí bytu nenachází žádný větší supermarket, ordinace lékaře, škola, školka, a dokonce ani pošta. Mít v blízkosti bydliště alespoň základní služby je alfou a omegou spokojeného bydlení. Nechcete-li každý den docházet či dojíždět několik kilometrů daleko, nezapomeňte na to.

Projekt Malý háj od společnosti FINEP
Projekt Malý háj od společnosti FINEP

Dopravní dostupnost

Renomovaní developeři staví nové byty v Praze v lokalitách s dobrou dopravní dostupností. V praxi to znamená, že obyvatelé mají k dispozici zastávku autobusu, tramvaje nebo metra nejvýše pár minut chůze od svého domu.

Dostatek zelených ploch

Pokud rádi trávíte čas na čerstvém vzduchu, měli byste se před koupí bytu přesvědčit o tom, že se v jeho okolí nachází dostatek zelených ploch – například park nebo lesopark. Rodiny zase ocení příjemné prostředí dětského hřiště či jiné atrakce, kde si děti vyhrají a rodiče odpočinou.

Do přírody je to z bytů v Malém háji jen kousek
Do přírody je to z bytů v Malém háji jen kousek

Kvalitně provedené bydlení

Zájemci o prodej bytů Praha by si měli dát pozor na podezřele nízké ceny. Narazíte-li na podezřele levný byt, pravděpodobně s ním něco není v pořádku. Solidní developeři mají ceny odpovídající kvalitě provedení a použitého materiálu. A platí, že za „málo peněz hodně muziky“ nedostanete.