Jak a proč čistit fasádu?

Dům dělá domem střecha. A taky fasáda. Když je nová, stavba vypadá skvělé a působí dobrým dojmem. Barvy jsou syté a na povrchu ani tečka. Jenomže v tomto stavu příliš dlouho nevydrží – na fasádě začnou rychle ulpívat nečistoty, barvy blednou a domek má k dokonalosti daleko. Ale nemusí vás to mrzet, protože existuje způsob, jak bydlení vrátit původní vzhled – stačí fasádu vyčistit. Jak vypadá optimální postup a proč byste se do toho vůbec měli pouštět, se dočtete v tomto článku.

Fasáda chrání dům před okolními vlivy a zároveň mu propůjčuje pěkný vzhled. Nejrychleji se na ní usazuje prach a bahno, ale také mikroorganismy v podobě plísní, mechů a lišejníků. Někteří nešťastníci pak musí řešit i znečištění sprejem či fixem.

Hlavním důvodem pro pravidelné čištění fasád je prodloužení životnosti fasády a v konečném důsledku i minimalizace nákladů na údržbu domu. Podaří-li se vám fasádu udržet v dobrém stavu, může efektivně chránit podklad – vyhnete se tak drahým opravám a ušetříte nemalou částku.

K dalším důvodům patří zachování estetického vzhledu, zvýšení hodnoty domu pro případný prodej, ale také zlepšení mikroklimatu (odstraněním mikroorganismů). Kompletní vyčištění povrchu je zároveň podmínkou před plánovanou rekonstrukcí.

A teď to hlavní. Jak docílit toho, aby se fasáda opět dostala do vynikající kondice? Můžete se chopit speciálních kartáčů a čistidel, pořídit si stroj na bázi pískování či jinou profi techniku a pustit se do čištění vlastními silami. Anebo se obrátit na profesionály a s rukama založenými za zády sledovat, jak se váš dům mění k nepoznání.

Čištění fasády není pro laika snadná ani rychlá záležitost. Pro odborníky z AXIOM REAL jde o každodenní rutinu – poradí si se všemi druhy nečistot, zbaví vás graffiti a v případě zájmu dům natřou ochranným nátěrem. Máte zájem? Detaily najdete na www.ars.cz.